Rækkens nr 2 Fredericia er modstanderen i sidste runde, når 1. holdet takker af for denne gang i 1. division
Med 5 point op til nedrykningsstregen, ser det ret håbløst ud for både Haderslev og Aalborg Skf.
—
I 2. division er der til gengæld højspænding lige indtil det sidste; især i bundstriden.
Aalborg 2 er 1 point efter de øvrige to bundhold, men med en på papiret nemmere modstander i sidste runde, kan alt ske.
I fjor så det ganske håbløst ud inden sidste runde, men så tog holdet sig sammen, og gav Holstebro bøllebank!
—
Skulle det blive til nedrykning for 2. holdet, står 65 + drengene klar, når de to dage senere skal forsvare førstepladsen mod Nørresundby 2.
Kravet for oprykning er blot 2 point, hvilket dog kan blive svært nok, hvis nabo-klubben stiller i stærkeste opstilling.
Aalborg 3 og Brønderslev mødes i direkte duel om 3. pladsen, mens Sæby har brug for 2 point mod 5. holdet for at redde sig i M-rækken.
Så en spændende tirsdag er i vente.
—
I A-rækken er der desværre sket det, at Hjallerup for 2. gang i sæsonen ikke kunne stille hold, og derfor har TL desværre, men helt efter bogen, været nødt til at trække holdet ud af turneringen.
Dette betyder at Hjallerup taber alle sine kampe 4 – 0, og holdet tvangsnedrykkes til B-rækken.
Det betyder samtidig, at 7. holdet med stor sandsynlighed redder sig.
Desuden får Aalborg 6 “en Rulle-Per-pause” i sidste runde, hvor holdet skulle have været en tur til Hjallerup.
I B-rækken forduftede spændingen i næstsidste runde med Skørpings storsejr over Aalborg 8, der slutter af hjemme mod Tranum.
—
7. runde:
1. Division – søndag den 10. marts kl 12
Fællesafslutning i Viborg:
Fredericia – Aalborg ………….. 6,5 – 1,5
Nørresundby – Haderslev ……. 5,5 – 2,5
Nordre – Viborg ……………………5 – 3
Herning – SK1968 2 ……………… 4 – 4
SLUTSTILLING:
1. Nordre 42,5 p …. 2. Fredericia 33 p … 3. Herning 29 …. 4. Nørresundby 28,5 p …. 5. SK 1968 2 28 p
6. Viborg 25 p…. 7. Haderslev 19,5 p …. 8. Aalborg 18,5 point
—
2. Division – søndag den 10. marts kl 12
Fællesafslutning i Aars:
Kjellerup – Aalborg 2 ……….. 4 – 4
Aars/Nibe – Nordre 2 ……… 1,5 – 6,5
Skørping – Skive …………….. 3 – 5
Jetsmark 2 – SK1968 3 ……… 3 – 5
SLUTSTILLING:
1. Skive 36 p …. 2. Nordre 2 35 p …. 3. SK1968 3 31 p …. 4. Jetsmark 2 27,5 p …. 5. Kjellerup 27 p
6. Aalborg 2 23 p (4MP) …. 7. Skørping 23 p (3MP) …. 8. Aars/Nibe 21,5 point
—
Mesterrækken – tirsdag den 12. marts kl 19
Fællesafslutning i Aalborg:
Aalborg 3 – Brønderslev ……………. 4 – 2
Nørresundby 2 – Aalborg 4 ………. 3,5 – 2,5
Sæby – Aalborg 5 …………………….. 4 – 2
Nørresundby 3 – Aars/Nibe 2 …….. 1,5 – 4,5
SLUTSTILLING:
1. Aalborg 4 28 p …. 2. Nørresundby 2 26 p …. 3. Aalborg 3 25,5 p …. 4. Aars/Nibe 2 23,5 p
5. Brønderslev 22,5 p …. 6. Sæby 18 p …. 7. Aalborg 5 13,5 p …. 8. Nørresundby 3 11 point
—
A-rækken:
Frederikshavn – Aalborg 7 ………. 4 – 0
Aars/Nibe 3 – Jetsmark 3 ……….. 0 – 4
Brønderslev 2 – Skørping 2 …….. . 2 – 2
Hjallerup – Aalborg 6 …………….. 0 – 4 (uden kamp)
SLUTSTILLING:
1. Skørping 2 20,5 p …. 2. Jetsmark 3 18,5 p …. 3. Frederikshavn 18 p (11 MP) 4. Brønderslev 18 p (10 MP)
5. Aalborg 6 15 p…. 6. Aalborg 7 12 p …. 7. Aars/Nibe 3 10 point…… 8. Hjallerup – udgået
—
B-rækken:
Aalborg 8 – Tranum ………… 2,5 – 1,5
Aars/Nibe 4 – Skørping 3 ……. 0 – 4
SLUTSTILLING:
1. Skørping 3 19 p …. 2. Aalborg 8 14 p …. 3. Tranum 9 p …. 4. Aars/Nibe 4 6 point.