Aalborg Skakforening Juniorskak,Klubliv Junior Grand Prix 2017/18

Junior Grand Prix 2017/18

Sæsonens Junior Grand Prix stævner afvikles følgende lørdage kl. 10 – ca 16 efter følgende plan:

28. oktober: Aars, Erhvervsskolerne, Ø. Boulevard 10

18. november: Aalborg, Strandvejen 12-14

9. december: Jetsmark skolecenter, Skolegade 4, Kås

27. januar: Hobro medborgerhus, Skibsgade 26

3. marts: Hjallerup skole, Idræts Alle 6

7. april: Terndrup skole, Terndrup Halvej 1

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Junior Grand Prix 2017/18”

  1. Preben Nielsen siger:

    Sæsonens første Junior Grand prix stævne blev en stor triumf for familien Jungberg.
    Ture sejrede sikkert med 6 point i gruppe 1. Han satte kun point til mod Kristine B. Sten, Jetsmark, der scorede 5 point og andenpræmien. Thomas Tristan opnåede 4 point.

    Freja Jungberg sejrede i gruppe 2 med 11 point foran Patrick Grønhøj, der fik 10,5 point.
    Kewin Li og Otto Haue scorede 8 og 7 point.

    I begynderklassen sluttede Signe Haue som nr 5, lige udenfor præmierækken.

    29 deltagere i stævnet i Aars.
    Dejligt at se at den nye klub, DSA skak, Brønderslev også havde deltagere med.

    Næste JGP stævne er i Aalborg den 18. november

  2. Johan R. Holmström siger:

    Tak!
    Ja, vores mand Mustafa R. M. Al-Fahdawi fra DSA Skak gjorde bogstavelig talt rent bord ved Junior Grand Prix i Aars i gruppen for begyndere og sikrede sig dermed en 1 placering med 40 points score af 42 mulige.
    Mustafa og undertegnede kommer også til jeres stævne den 18. november.

    Men husk vores stævne for juniorer i den samme uge onsdag den 15. november, det er rigtigt fine præmier at hente for de unge mennesker.

    Med venlig hilsen
    Johan Ravnborg Holmström
    DSA Skak

  3. Preben Nielsen siger:

    Aalborg JGP er afviklet (18/11) med 31 deltagere.
    Bedste gruppe blev en stor succes for Hobro, der besatte de tre første pladser, og med Puvikaren som vinder med 6,5 point.
    Ture Jungberg måtte denne gang nøjes med 4 point og fjerdepladsen, mens søster Freja var meget gavmild denne lørdag, men hun kommer stærkt tilbage.

    To spillere skilte sig ud i gruppe 2. Preciuos Grønhøj, Aars sejrede med 13 point (af 14), mens Aalborg eneste deltager i gruppen, Kevin Li blev en flot nr. 2 med 11 point.

    Begynderklassen med 14 deltagere blev vundet af Signe Haue fra juniorklubben foran William Højholt, Jetsmark, mens Esben Elstrøm i sin første turnering blev en flot nr. 3.
    De to sidste Aalborg-spillere, Markus og Simon Torbio kom på de følgende pladser.

    Tak for hjælpen til Vagn Overgaard og Benny Grønhøj.

    Inden kl 15 kunne juniorleder Hans Engen uddele pokaler til de bedste i hver gruppe.

    Atter et hyggeligt juniorstævne med søde og glade børn og forældre.

    Næste stævne er 9. december i Jetsmark

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.