Aalborg Skakforening Klubliv Tre divisionshold

Tre divisionshold

Rækkens nr 2 Fredericia er modstanderen  i sidste runde, når 1. holdet takker af for denne gang i 1. division
Med 5 point op til nedrykningsstregen, ser det ret håbløst ud for både Haderslev og Aalborg Skf.

I 2. division er der til gengæld højspænding lige indtil det sidste; især i bundstriden.

Aalborg 2 er 1 point efter de øvrige to bundhold, men med en på papiret nemmere modstander i sidste runde, kan alt ske.

I fjor så det ganske håbløst ud inden sidste runde, men så tog holdet sig sammen, og gav Holstebro bøllebank!

Skulle det blive til nedrykning for 2. holdet, står 65 + drengene klar, når de to dage senere skal forsvare førstepladsen mod Nørresundby 2.
Kravet for oprykning er blot 2 point, hvilket dog kan blive svært nok, hvis nabo-klubben stiller i stærkeste opstilling.

Aalborg 3 og Brønderslev mødes i direkte duel om 3. pladsen, mens Sæby har brug for 2 point mod 5. holdet for at redde sig i M-rækken.

Så en spændende tirsdag er i vente.

I A-rækken er der desværre sket det, at Hjallerup for 2. gang i sæsonen ikke kunne stille hold, og derfor har TL desværre, men helt efter bogen, været nødt til at trække holdet ud af turneringen.

Dette betyder at Hjallerup taber alle sine kampe 4 – 0, og holdet tvangsnedrykkes til B-rækken.

Det betyder samtidig,  at 7. holdet med stor sandsynlighed redder sig.

Desuden får Aalborg 6 “en Rulle-Per-pause” i sidste runde, hvor holdet skulle have været en tur til Hjallerup.

I B-rækken forduftede spændingen i næstsidste runde med Skørpings storsejr over Aalborg 8, der slutter af hjemme mod Tranum.

7. runde:

1. Division – søndag den 10. marts kl 12
Fællesafslutning i Viborg:

Fredericia – Aalborg  …………..  6,5  –  1,5
Nørresundby – Haderslev  …….  5,5  –  2,5
Nordre – Viborg  ……………………5  –  3
Herning – SK1968 2  ……………… 4  –  4

SLUTSTILLING:
1. Nordre  42,5 p …. 2. Fredericia  33 p … 3. Herning 29 …. 4. Nørresundby  28,5 p …. 5. SK 1968 2   28 p

6. Viborg 25 p…. 7. Haderslev 19,5  p …. 8. Aalborg 18,5  point 

2. Division – søndag den 10. marts kl 12
Fællesafslutning i Aars:

Kjellerup – Aalborg 2  ………..  4  –  4
Aars/Nibe – Nordre 2  ………  1,5  –  6,5
Skørping – Skive  ……………..  3  –  5
Jetsmark 2 – SK1968 3  ………  3  –  5

SLUTSTILLING:
1. Skive 36 p …. 2. Nordre 2   35 p …. 3. SK1968 3 31 p …. 4. Jetsmark 2  27,5 p …. 5. Kjellerup 27 p

6. Aalborg 2   23 p  (4MP) …. 7. Skørping  23 p  (3MP)  …. 8. Aars/Nibe 21,5 point 

Mesterrækken – tirsdag den 12. marts kl 19
Fællesafslutning i Aalborg:

Aalborg 3 – Brønderslev  …………….  4  –  2
Nørresundby 2 – Aalborg 4  ……….  3,5  –  2,5
Sæby – Aalborg 5  ……………………..  4  –  2
Nørresundby 3 – Aars/Nibe 2  ……..  1,5  –  4,5

SLUTSTILLING:
1. Aalborg 4  28  p …. 2. Nørresundby 2  26  p …. 3. Aalborg 3  25,5 p …. 4. Aars/Nibe 2   23,5  p

5. Brønderslev   22,5   p …. 6. Sæby 18  p …. 7. Aalborg 5  13,5 p …. 8. Nørresundby 3  11  point

A-rækken:

Frederikshavn – Aalborg 7  ……….  4  –  0
Aars/Nibe 3 – Jetsmark 3  ………..  0  –  4
Brønderslev 2 – Skørping 2 …….. .  2  –  2  
Hjallerup – Aalborg 6 ……………..   0  –  4 (uden kamp)

SLUTSTILLING:
1. Skørping 2  20,5 p …. 2. Jetsmark 3   18,5  p …. 3. Frederikshavn  18 p  (11 MP)  4. Brønderslev  18 p  (10 MP)

5. Aalborg 6   15 p…. 6. Aalborg 7  12 p …. 7. Aars/Nibe 3  10 point……  8. Hjallerup – udgået

B-rækken:

Aalborg 8 – Tranum …………  2,5  –  1,5 
Aars/Nibe 4 – Skørping 3  …….  0  –  4

SLUTSTILLING:
1. Skørping 3  19 p …. 2. Aalborg 8  14  p …. 3. Tranum 9  p …. 4. Aars/Nibe 4  6 point.

Print Friendly, PDF & Email

4 thoughts on “Tre divisionshold”

  1. Bo Torpegaard Jensen siger:

    VI KLAREDE OS!!!!

    2. holdet leverede en super præstation mod Kjellerup, som sikrede et 4-4 resultat, der viste sig at være lige præcis nok, da Skørping tabte 3-5 mod Skive.

    På de 4 første brætter fik vi skrabt hele 2½ point hjem, hvilket jeg er rigtig rigtig glad for – det var skrappe modstandere, men vi spillede bare rigtig godt i går.

    Desværre gik det ikke så godt for reserverne, men vi fik 1½ point på de sidste 4 borde, og det var altså nok.

    Resultater mv. kan findes her – http://holdskak.skak.dk/TeamTour/Table?teamTourGroupId=186&teamTourId=36#

    Super kæmpet gennem hele sæsonen af de faste spillere og de faste reserver!

    En stolt holdleder

  2. Thomas Bech siger:

    Megafedt, nu hvor jeg for vist nok første gang i 28 år måtte melde afbud pga. arbejde.

    Og rykker 4.-holdet op, har vi 3 hold i 2. division næste år 🙂

  3. Kim Pors siger:

    Tillykke til 2. Holdet! 💪
    Aalborg 7 lukkede og slukkede med et “æg” 0-4 ude mod Frederikshavn 1, Spil til et mål, hvor kun Axel havde en lille fordel, men overså en gaffel. Men det var da en hyggelig tur 😇

  4. Preben Nielsen siger:

    Der skete ikke de store overraskelser i den afsluttende fælles-runde i Mesterrækken.

    Aalborg 4 havde brug for to point i topkampen, hvor begge hold stillede op i stærkeste opstilling. Vi havde indsat Finn W på 1. brættet, da undertegnede var kampleder i formandens fravær.

    Matchen forløb fint for os. Lidt pudsigt blev partierne afgjort fra bund mod top.
    Først remis på bræt 6, så på bræt 5 osv.
    Med Carl Johans remis på bræt 3 mod Grevlund, nåede vi de to point.
    Med 5 x remis og et enkelt tab (bræt 2) tabte vi 2,5 – 3,5 til rating-favoritterne, men det kunne holdet fint leve med.
    1. pladsen og oprykning til 2. division var sikret for veteran-holdet.
    Stort til lykke til os.

    Hans Engen og co (Aalborg 3) forsvarede 3. pladsen, og sluttede af med en fin sejr (4 – 2) over et Brønderslev hold i stærkeste opstilling.
    Holdet sluttede faktisk kun et halvt point efter Nørresundby 2, der besatte andenpladsen.

    Den match vil blive husket for stort tidnøddrama på både bræt 3 og 4 – Martin Møller og Steen Olav Engels partier.
    Især partiet Engel-Peter M. Hansen , hvor begge spillere vel havde under 1 min tilbage til ca 8 træk inden træk 40.
    Ingen noterede til sidst, så der måtte til stor undren for begge spillere rekonstuktion til (men sådan er reglerne), for at finde ud af, om sort havde klaret de 40 træk “inden vingefald”.
    Det viste sig at (sort) Brønderslev-spilleren havde udført præcis 40 træk – men det elektroniske ur viste tiden 14:57 (havde fået tillagt de 15 min til resten) , så han havde udført træk 40 tre-fire sekunder for sent.
    Så tabt på tid for sort.
    Den slags med rekonstruktioner er efterhånden en sjældenhed, da man i de fleste turneringer har tillægs-sekunder pr træk, og dermed noterinspligt i hele partiet.

    Aalborg 5 må efter nederlag (2 – 4) til Sæby ned i A-rækken sammen med Nørresundby 3

    Skørping 2 og Skørping 3 vinder hhv A og B-rækken.

    Velkommen tilbage til Randers og Holstebro til 2. division.

    De to klubber vinder M-rækken i hhv 6. og 9. hovedkreds.
    Det kneb dog voldsomt for Randers, der kun blev nr 1 på flere matchpoint end Silkeborg 2, der har den tidligere Aalborg-spiller Peter Risgaard Poulsen på bræt 1.

    Oprykker-holdet – Aalborg 4:

    1. Hugo Falberg 3,5 p
    2. Carl Johan Andersen 2,5 p af 6
    3. Arne Fjordside 5 p
    4. Hans Peter Rasmussen 6 p (mester-rækkens topscorer!!)
    5. Torben Winkler 4,5 p
    6. Preben Nielsen 3 p af 4

    Finn Winther Nielsen 1,5 p af 2 (på bræt 1)
    Kaj Andersen 1 p af 1
    Normann Hansen 1 p af 1

    Et hold med ca 300 års skak-erfaring.
    De fire første på holdet har spillet i klubben i rigtig mange år, mens Torben spillede i Alliancen (hvor også Finn W spillede) indtil klubben lukkede i 2000, og derefter Vejgaard, der lukkede i 2011, hvorefter Torben meldte sig ind i Aalborg Skf.
    Undertegnede var i mange år medlem i Vejgaard (indmeldt 1968), og et par år i Alliancen. Efter en pause indmeldt i Aalborg i 2007.

    Nu har Aalborg skakforening for første gang tre divisionshold.
    Så er spørgsmålet om vi har spillere til det?
    Flere 1700+ rating-spillere har givet udtryk for at de ikke ønsker at spille søndags-kampe.
    Så … hvad gør vi nu….lille du?

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *