Aalborg Skakforening har trukket sig fra oprykningskampen til Skakligaen

Med begrundelsen om, at vi ikke nærer noget ønske om at spille i Skakligaen i den nuværende situation, har jeg trukket holdet til morgendagens kamp, der var berammet til at blive spillet mod Nordre i Aarhus i morgen. Det er nu ikke hele forklaringen, hvilket du kan læse om nedenstående:

Til turneringskomiteen for Dansk Skak Unions divisionsturnering v/ Lars K. Johansen
samt dem, der måtte have interesse herfor. Aalborg 20/3 2026

Redegørelse vedr. afvikling af Dansk Skak Unions oprykningskampe marts 2026.

Sagsforløb:

7.maj 2025 bekendtgør turneringsleder Hans Milter (TL) på divisionsturneringssiden, at oprykningskampene fra de fire 1.divisioner skal spilles søndag 22/3 2026. I §4 i reglementet er det fastsat, at kampene skal afvikles som 1 mod 4 og 2 mod 3, ”rangordnet efter holdenes aktuelle gennemsnitsrating efter turneringens afslutning for de 8 ordinære spillere på holdene”.
7. august 2025 offentliggøres det at 6. runde skal spilles 1/3 2026 og 7. runde 15/3. Sidste runde altså en uge før oprykningskampene.
3. marts 2026 bekendtgør TL:
”Oprykningskampe spilles allerede en uge efter sidste runde i 1. division. Derfor kan det flere steder være problematisk at skaffe lokaler, transport mm. til disse kampe.
Derfor er det i dag besluttet at:
Vinder af 1. division gruppe 1 spiller hjemme mod vinder af 1. division gruppe 2
og
vinder af 1. division gruppe 3 spiller hjemme mod vinder af 1. division gruppe 4.
Der kan evt byttes rundt på ude/hjemmebane, hvis klubberne ønsker dette.
Beslutningen er taget ud fra de aktuelle stillinger i de 4 divisioner.”

Som formand for divisionsturneringsudvalget beklager jeg dybt, at jeg ikke straks bliver opmærksom på, at dette strider mod bestemmelsen i §4. Men jeg skal sige, at jeg ikke taget er taget med på råd om denne ændring. TL siger senere i forløbet, at han har forsøgt at ringe mig op 3/3, og det kan jeg se er rigtigt, men jeg har ikke fået ringet tilbage. TL rådfører sig derfor med unionsformanden, der siger ok for beslutningen, som han har hjemmel til ifølge reglementet.
Som klubformand og holdleder tænker jeg på dette tidspunkt, ”at det nok er sådan det skal være”.
Søndag 15/3 foreligger resultaterne så, og Øbro skal spille mod Helsingør og Nordre skal spille mod Aalborg.
Da jeg skal til at samle hold begynder mine spillere at sende afbud på stribe, og jeg forsøger mandag 16/3 at få Nordre til at ændre spilletidspunkt, men det afviser klubben fuldt berettiget. Det er først tirsdag 17/3, hvor Jacob Høyer fra Helsingør ringer til mig, at det for alvor går op for mig, at den af 3/3 fastsatte kampafvikling strider mod §4, og at Helsingør berettiget protesterer mod denne. Helsingør gør sig endog den ulejlighed at foreslå, at hvis de fire klubber vil spille de rigtige oprykningskampe 22/3 på neutral grund i Odense, eksempelvis, så kan vi omgå den reglementsstridige bestemmelse uden om TL. Jeg går med til det som klubformand, men jeg tvivler dog meget på, at Nordre og Øbro vil gå med til det. Efter udregning af de aktuelle ratingtal vil den rigtige matchning hedde Øbro 2223 – Nordre 2102 samt Helsingør 2138 – Aalborg 2106.
Onsdag morgen 18/3, hvor jeg har sovet på det, trækker jeg som klubformand Aalborg fra oprykningskampene og foreslår som formand for divisionsturneringsudvalget, at for at undgå en fuldt berettiget klagesag fra Helsingør, at Øbro som det stærkeste hold bør rykke direkte op samt at Helsingør og Nordre kan spille i Odense. Helsingør accepterer denne model, men den afvises kategorisk af Tom Petri fra Nordre. Det er selvfølgelig fair nok, men jeg noterer, at det udelukkende gøres med begrundelsen, at ”der er booket lokaler og tilsagt spillere og dommer til kampen”.
Efter rådslagning med Jesper Scherling Fris fra divisionturneringsudvalget forhører vi os hos Helsingør om de vil være villig til at spille i Aarhus på det berammede tidspunkt 22/3. Det går de med til, og efter yderligere inddragelse af TL beslutter vi i udvalget, at sådan skal det være. Der er altså fuld enighed, og der har ikke været nogen pression på TL. Jeg meddeler klubberne dette onsdag aften, og Øbros Casper Dahl Rasmussen takker for en hurtig beslutning (og ikke for en gratis oprykningsplads vel at mærke). TL bekendtgør denne beslutning torsdag og præciserer i senere mail, at denne er truffet af ham i samråd med udvalget og nogle af de involverede klubber (selvfølgelig ikke Nordre, underforstået).
Man kan anføre, at TL’s beslutning af 3/3 er lovlig ifølge reglementets bestemmelse om, at han kan dispensere fra dette. Efter min overbevisning er det tilgiveligt, at TL kan lave fejl, men det er lige så utilgiveligt ikke at rette op på det, hvis der mulighed for det. Og derfor at træffe en ny beslutning.
Om Aalborgs trækning fra kampene skal dømmes som usportslig optræden vil jeg lade andre vurdere, og det må være andre instanser i DSU der i givet fald skal sanktionere dette. Jeg kan kun tilføje, at det måske er lige så usportsligt at stille op med 5 reserver, og på denne måde alligevel forære modstanderen eller andre hold en oprykningsplads. Jeg skal indrømme, at jeg på intet tidspunkt har overvejet, at give pladsen til andre klubber, Jetsmark eksempelvis. Men det forekommer mig endnu mere absurd og uretfærdigt, at denne beslutning vil kunne medføre, at et af de to bedste hold Øbro og Helsingør dermed skulle fratages en oprykningschance, hvis Jetmark spillede mod Nordre. Hvis Jetsmark i stedet for Aalborg skulle tildeles den ”rigtige” oprykningskamp mod Helsingør, kunne der også ske det ”morsomme”, at Nordre skulle dikteres en ny oprykningskamp mod Øbro.
Til syvende og sidst forstår jeg egentlig ikke hvad Nordre har at klage over. De kommer til at spille mod et andet hold, end det fejlagtigt var annonceret. Men på hjemmebane og på samme tidspunkt. Jeg opfatter sagen som storm i et glas vand. Hvis Nordre alligevel vil klage, må det ske til turneringsudvalg og turneringskomite. Jeg vil selvfølgelig være inhabil da dette skrift kan opfattes som partsindlæg.
Afslutningsvist vil jeg sige, at jeg har refereret forløbet ærligt og så fyldestgørende som muligt. Jeg har udelukkende forsøgt at LØSE PROBLEMET, og hensigten har været at finde de retmæssige oprykkere til Skakligaen.
Endelig finder jeg det meget ubehageligt at modtage hærge-mail fra Nordres klubbladsredaktør, Poul Erik Nielsen, samt at blive hånet og hængt ud på deres hjemmeside. Det er svært at debattere med en person, der er drevet af konspirationsteoretisk tankesæt og udelukkende udtrykker sig med sarkasme samt overdreven brug af udråbstegn og spørgsmålstegn. Jeg kunne ønske mig, at min redegørelse her kunne blive bragt i samme blad, men det er nok for meget at forlange.
At andre personer end de involverede er begyndt at blande sig i beslutningerne, finder jeg også særdeles upassende. 6. hovedkreds’ formand Claus Andersen har således sendt sms til TL og messengerbesked til Jesper Scherling Fris (mærkeligt nok ikke til mig, som formand for turneringsudvalget) med sine uforbeholdne meninger. At der også efter sigende skulle være opstået en shitstorm på de (a)sociale medier, er åbenbart noget man skal finde sig i. Af samme grund læser jeg ikke disse. Men hvis det er takken for at lave et stykke frivilligt stykke organisationsarbejde, så siger jeg velbekomme.

Med venlig hilsen

Bjarne Sønderstrup
formand Aalborg Skakforening
formand Dansk Skak Unions divisionsturneringsudvalg

6 Comments

  1. Det lyder desværre som en ret kluntet behandling af sagen fra Aalborgs side, ikke mindst på grund af de forskellige dobbeltroller.

    Endnu mere mærkeligt bliver sagen efter turneringslederens meddelelse på turnering.skak.dk den 22. marts om morgenen:

    “Divisionsturneringskomiteen har handlet hurtig og afsagt deres kendelse på Nordres protest.
    Kendelsen er, af Nordre vinder oprykningen uden kamp mod Aalborg.
    Samtidig tilkendegiver turneringskomiteen også, at dagen kamp mellem Nordre og Helsigør bør spilles som bekendtgjort i nyhed af den 19. marts.”

    Hvis Nordre vinder oprykningen – hvilket må betyde at Nordre rykker op, så er oprykkerne altså Øbro med gratis billet til ligaen og Nordre?
    Og så er Helsingør, som ikke har “gjort noget”, blevet sorteper. Hvorfor skal kampen mellem Nordre og Helsingør så spilles? Der er vel intet at spille om? Medmindre Helsingør ved en sejr også får en plads i ligaen??

    Det ligner noget rod med alt for mange “hovsa-løsninger”.

    Tilbage står så også spørgsmålet: Får Aalborg en straf for at trække sig og bliver tvangsnedrykket?

  2. Dette med oprykning i skak er ikke verdens største udfordring lige nu.
    Det ser ud til at en formand har fejlet i lovene , eller været uopmærksom .
    Og at der så er nogle nørder med personlige karakteristika med bogstaver, der retteligt reagerer.
    Come on : hverken Nordre, Aalborg vil kunne klare sig i en øverste liga . ( og ligaen er lidt lige meget ).

    1. “og ligaen er lidt lige meget” Det lyder som noget med rønnebærrene.

      Det er muligt, at Aalborg ikke vil kunne klare sig i ligaen, men det ser vi først, når vi rykker op. Opgiver vi inden oprykning, vinder vi i hvert fald ikke noget.

  3. Uden at rode for meget rundt i suppen, så kan jeg oplyse, at jeg er lettet over Nordres sejr i dag, idet det modsatte vil have sat os i et administrativt kaos. Jeg er selvfølgelig ikke enig i turneringskomiteens afgørelse. Ikke fordi jeg ikke kan acceptere, at Aalborg er blevet idømt et nederlag på 8-0 i en fiktiv kamp, men mere overfor TL og udvalgets muligheder for at lave en sportslig afgørelse. Det er komiteen selvfølgelig ikke blevet spurgt om, men det er selvfølgelig ikke forbudt for en skakspiller at kunne tænke et eller to træk frem.
    Om vi bliver tvangsnedrykket, er det vel kun blodhundene der ønsker? Morsomt, hvis vores 1. hold skal starte i B-rækken næste sæson.

    1. “Om vi bliver tvangsnedrykket, er det vel kun blodhundene der ønsker? Morsomt, hvis vores 1. hold skal starte i B-rækken næste sæson.”

      Det bliver så nok med andre spillere. Og 2. holdet i mesterrækken vil pludselig blive meget stærkt, ville jeg tro. 🙂

  4. Endelige kommentarer til ”oprykningsfarcen”.

    Oprykningskampen mellem Nordre, Aarhus og Helsingør blev heldigvis spillet 22/3 og fik Nordre som vinder med 5-3, og dermed fortjent vinder af en plads i Skakligaen til næste år. Hatten af for at kampen blev spillet og stor ære til Helsingør for at acceptere nederlaget og ikke foretage sig yderligere, som beskrevet på DSU’s hjemmeside 26/3. Jeg priser mig lykkelig for at Nordre vandt kampen,- det modsatte vil have bragt os i et administrativt kaos. Nu fik vi en afgørelse på skakbrættet og ikke på skrivebordet. Det tjener heller ikke et formål længere at uddele skyld og skam. Dansk Skak Unions hovedbestyrelse kommer til at behandle emnet over de kommende møder, og dermed forhåbentlig skabe mere klare regler, så vi ikke kommer til at opleve en gentagelse.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.

Verified by MonsterInsights